Historia
W 1982 roku z inicjatywy mieszkańców Talczyna i Tereby oraz św. p. ks. Mariana Podstawki ówczesnego proboszcza parafii WNMP w Kocku podjęto uchwałę o budowie kaplicy w Talczynie. Budowę kaplicy rozpoczęto w 1983 roku. Koszty budowy pokrywano z wielokrotnych zbiórek pieniędzy przez Komitet Budowy od mieszkańców i parafian parafii Kock oraz sąsiednich miejscowości. Wiele prac wykonywano czynem społecznym. Plac pod budowę i drewno potrzebne do budowy było również ofiarą mieszkańców. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli (mężczyzn, kobiet a nawet młodzieży i dzieci) budowa została ukończona w 1985 roku.
Wyświęcona 11 sierpnia 1985 roku przez ks. bp Ordynariusza dr Jana Mazura.
Patronem kaplicy jest św. Maksymilian Maria Kolbe – franciszkanin, więzień Oświęcimia.
Wybór patrona nie był przypadkowy – kaplica znajduje się obok miejsca, gdzie 26 września 1942 roku Niemcy rozstrzelali na placu szkolnym 75 osób w tym kobiety i dzieci a 13 mężczyzn wywieźli na Majdanek skąd już nie wrócili. Rozstrzelanie tak dużej liczby ludności było odwetem za zabicie dzień wcześniej niemieckiego policjanta przez tzw. partyzantów radzieckich.
Rozstrzelani zostali pochowani w dwóch zbiorowych mogiłach na cmentarzu parafialnym w Kocku. W 2012 roku został na tym miejscu poświęcony odnowiony Pomnik-mogiła.
Na stronie frontowej kościoła wmurowana jest tablica z nazwiskami poległych, która w 2012 roku została wzbogacona o nową tablicę z nazwiskami wywiezionych na Majdanek w 1942 roku.
Na miejscu kaźni tuż po drugiej wojnie światowej mieszkańcy Talczyna wybudowali kapliczkę dla upamiętnienia tamtego wydarzenia. W 2002 roku przywiezione zostały z Majdanka prochy pomordowanych z obozu koncentracyjnego i złożone w kapliczce.
W 2012 roku mieszkańcy Talczyna i Tereby z własnych środków wykonali prace renowacyjne frontu kaplicy i kapliczki otaczając ją ogrodzeniem.
Liturgia
Msza św. jest celebrowana w każdą niedzielę i uroczystości kościelne o godz. 9.oo.